4Developers Gdańsk

18 września uczestniczyłem w konferencji 4Developers w Gdańsku nie tylko jako uczestnik ale również jako prelegent! O tak! Pierwszy wykon na konfie za mną 👏 Więc zdam Wam krótką relację z obu stron.

Dodam tylko, że edycja w Gdańsku jest jedną z wielu organizowanych w różnych miastach w Polsce. Można powiedzieć, że jest „lokalna”. W najbliższym czasie będzie edycja w Łodzi

Miejsce, sale czyli infrastruktura

Hotel Focus, w którym się odbywała był wystarczający aby pomieścić zgłoszonych uczestników w salach aczkolwiek w przerwach było tłoczno na holu oraz sali z cateringiem gdzie dodatkowo miejsce zabrały firmy, które się wystawiały. Coś nie do końca grało z klimatyzacją. Na niektórych salach duchota na innych sympatycznie. Typowe problemy i wiadomo każdemu się nie dogodzi w tym temacie. Na plus sala restauracyjna gdzie był lunch. Dobre jedzenie, jeszcze lepsze desery!

Prelekcje

Konferencja była podzielona na cztery ścieżki tematyczne: C++, Architektura, .Net, SoftSkills. Co mnie zaintrygowało to ta ścieżka C++ – dawno nie widziałem konferencji, która by ten temat poruszała. I to jak dla mnie duży plus bo mamy aktualnie masę ścieżek związanych z  JS&Frontend – wiadomo temat ssie!
W związku z tym, że występowałem pod koniec dnia nie przeznaczyłem całego czasu na prelekcje innych ale pojawiłem się na:
ETW  w słuzbie programisty .NET Konrad Kosa
You are using the wrong database! Szymon Warda
Orchestrate your choreography! Daniel Pokusa
Cryptocurrencies, blockchains and things Adam Hartka

Wszystkie prezentację pod kątem merytorycznym oceniam bardzo dobrze. Jeśli chodzi o wykonanie to typowe rzeczy. Konradowi trochę demo się wywaliło (ach ten sprzęt). Szymon jak to ma w zwyczaju szybko leciał z tematem. Daniel Pokusa bardzo dobrze się zaprezentował! Prezentacja Adama Hartka o blockchain trochę nie miała tempa. Temat trudny do przekazania i dodatkowo odbywała się w j. angielskiem, z którym bardzo dobrze sobie radził ale jednak zmęczenie dawało się we znaki.

Czas na mnie

O 15:00 zrobiłem sobie przerwę aby przygotować się do swojej prelekcji, odprężyć się, przewietrzyć. I tak jakbym poszedł na którąś ścieżkę to bym się nie mógł skupić. Bardzo przeżywałem to wystąpienie już na kilka dni przed. Ale jak się okazało z dużej chmury mały deszcz. A to dlatego, że pomimo iż była to Konferencja to jak uczestniczy podzielili się po salach to u mnie chyba pojawiło ok 30 osób. Bardzo fajne, kameralne warunki. Po szybkiej instalacji miałem jeszcze 10 min więc żeby nie stać jak kołek to porozmawiałem trochę z uczestnikami, którzy pojawiali się na sali. Uznałem to za dobrą opcję skrócenia dystansu, poznania trochę siebie. Z samej prelekcji niewiele pamiętam (ach ten stres). Po czasie w jakim skończyłem wiem, że za szybko mówiłem. Ale miałem przygotowany dodatkowy temat, historię – właśnie na taką okoliczność. Niestety otrzymałem tylko jedną opinię lub bardziej bym powiedział kontrargumenty do przedstawionych tematów ale to dobrze. Musi być miejsce na dyskusję, nie musimy się zgadzać ze wszystkim i nawet prelegent ma prawo do błędu!

Minusy

Konferencja od strony technicznej była wspierana przez aplikację Eventory. I pomimo, iż mi jakoś nie przeszkadzało jej używanie to wielu ludzi marudziło, że trzeba się rejestrować itd. Można było w niej ocenić prelekcje ale bardzo mało uczestników skorzystało z tej opcji. Ja pomimo prośby otrzymałem 6 głosów. Szkoda. Można by ten element poprawić, spróbować jakoś bardziej zaangażować uczestników.

Podsumowując

Cieszę się, że otrzymałem możliwość wystąpienia na 4Developers. Moje CFP nie zostało przyjęte w pierwszej turze ale to nie zawsze oznacza, że już nie ma szans (ale o tym kiedy indziej). Jak zawsze takie spotkania są okazją do poznania nowych ludzi. Tak! Nie bójcie się rozmawiać, pytać. Kiedyś sam stałem w rogu pijąc kawkę. Dziś staram się zagadywać dzięki czemu poznałem osobiście Adama Sitnika i wymieniliśmy kilka ciekawych spostrzeżeń na temat naszej branży. Jako prelegent uważam że takie lokalne konferencje (prócz innych meetupów, warsztatów) są fajną opcją do zdobywania doświadczenia. Dzięki 4Developers!