Przyszłość rynku pracy – Katarzyna Gajewska
Wg niektórych estymacji już za kilka lat około 500k wakatów dla pracowników IT w całej Unii Europejskiej będzie nieobsadzonych i nie uda się znaleźć pracowników na te miejsca. Niektóre z nich mówią nawet o 1 mln!
Coraz więcej w mediach, na konferencjach rozmawia się o tym czy sztuczna inteligencja zastąpi programistów. W mojej opinii nie wydarzy się to w ciągu najbliższych nastu lat ale z pewnością zacznie nas wspomagać w procesie wytwarzania oprogramowania. Jednak są takie zawody, które znacznie szybciej mogą całkowicie zostać zastąpione przez rozwój technologii i zniknąć z rynku pracy. Czy w ich miejsce pojawią się nowe? Jeśli tak to jakie?
Jak widzicie już na samym początku pada wiele pytań w kontekście tematu dzisiejszej rozmowy o „Przyszłości rynku pracy” do której zaprosiłem Katarzynę Gajewską z bloga gajapisze.pl absolwentkę kulturoznawstwa, pasjonatkę branży IT, aktualnie Content Writer w Aspire Systems Poland.
W tym podkaście poruszamy takie zagadnienia jak:
- Skąd biorą się zmiany na rynku pracy i co wiemy na pewno?
- Co czeka nas w przyszłości na rynku pracy?
- Jak będziemy mogli przeciwdziałać redukowaniu miejsc pracy? Czy są jakieś strategie na radzenie sobie ze zmianami, które czeka rynek pracy?
- Czy każdy z nas będzie musiał nauczyć się programować, aby mieć zapewnioną pracę?
- Co przyszłość przyniesie programistom? Czy powinni obawiać się automatyzacji?
- Jakie umiejętności/kompetencje programistów będą cenione na rynku pracy w nadchodzących latach?
Podcast możesz odsłuchać na wiele sposobów:
- W swojej ulubionej aplikacji do słuchania podcastów wyszukując 'Devsession’
- RSS
- Spotify
- iTunes
- Google Podcast
- plik mp3
Przydatne linki
- Blog gajapisze.pl
- Raport Future Work Skills 2020
- willrobotstakemyjob.com – sprawdź czy twój zawód jest zagrożony wyginięciem 😉
- Free Money Didn’t Help People Find Jobs, Finland Says
Mam trochę mieszane uczucia odnośnie tego odcinka. Jak dla mnie zbyt wiele politycznych tematów. System edukacji, minimalny dochód gwarantowany, etc. tak czy inaczej trochę wartościowych informacji było. Co do tytułów to wydaje mi się, że dzisiejszy trend jest taki właśnie, że firmy dają dowolność w tym jak swoje stanowisko nazwiesz – bardziej liczy się to co robisz.
A w moim pytaniu chodziło właśnie o długotrwałe trendy a nie o to czy wybrać C# czy Java (wybór oczywisty – C#) czy framework A czy B. I choć niebezpośrednio to odpowiedź na to pytanie padła – na początku były wymioenione IoT, druk 3D i tak trochę z tego wnioskuję, że te technologie warto patrzeć.
Grzegorzu,
parę uwag do odcinka. Organizacyjnie – może warto by to podzielić? półtorej godziny to dużo, a po przesłuchaniu widzę (słyszę), że jest parę logicznych bloków, które waro by wydzielić – nowe technologie a rynek pracy, szkoły programowania i edukacja, umiejętności miękkie itd… – dla mnie osobiście łatwiej byłoby odsłuchać kika krótkich, skompresowanych tematycznie odcinków niż jeden półtoragodzinny – chociaż rozmowa fajnie prowadzona, nie nudzi i znacznie łagodzi początkowe wrażenie pt. „OMATKO! PÓŁTOREJ GODZINY!” 🙂
Z bardziej merytorycznych uwag – wypowiedzi na temat systemu edukacji w oparciu o wspomnienia sprzed lat kilkunastu bądź jakichś znalezionych gdzieś testów – trochę nie bardzo… Może warto porozmawiać z kimś, kto obecnie w edukacji pracuje?
Co do automatyzacji i zastępowania pracowników: Moim zdaniem warto by zaznaczyć, że w znacznej mierze wynika to zjawisko z eliminacji czynnika ludzkiego z pracy w szkodliwych warunkach (np. przemysł chemiczny) a także jest odpowiedzią na coraz częstsze problemy ze znalezieniem pracownika.
Co do nowego nazewnictwa i ninja – przypomniała mi się definicja „niezauważalnego” procesu update jako „ninja update” 🙂
Pytałem o przekaz marketingowy szkół programowania w szczególności artykuły sponsorowane w prasie i Internecie. Przytoczę kilka nagłówków i cytatów z tych artykułów np.:
– „Z zazdrością patrzysz na programistów zarabiających krocie za siedzenie przed komputerem?”
– „Chcesz być jak programista? Nic dziwnego, w końcu to jeden z najlepszych zawodów na rynku, o którym krążą prawdziwe legendy”
– „Szukasz pewnego zawodu? Zostań programistą!”
– „Kadeci kodowania na start. O tych specjalistów firmy się biją”
– „Nawet 8 tys. zł podwyżki w ciągu pięciu lat!”
– „Strzelał na poligonie, a dziś koduje.”
– „Dwie trzecie polskich specjalistów IT może pracować zdalnie”
– „Chcesz zostać programistą w 6 tygodni?”
Wydźwięk tych artykułów jest taki, że programistą można zostać w krótkim czasie i każdy może nim zostać, że zarabiają krocie, pracują zdalnie, dostają 8tyś podwyżki w 5 lat itd… Ogólnie uważam, że przekaz tych artykułów jest zmanipulowany i ukierunkowany na zdobycie klientów za wszelką cenę. Dodatkowo wpływa on na odbiór branży przez osoby postronne, niezainteresowane przebranżowieniem.
Bardzo często poznając nowych ludzi spotykałem się ze stereotypami przedstawionymi w tych artykułach. Przykładowo pytali mnie dlaczego nie pracuję zdalnie z tropikalnej wyspy, przecież teraz każdy programista tak może. Albo dziwili się dlaczego nie napisałem jeszcze nowego Facebooka i nie jestem miliarderem, przecież każdy programista może usiąść jak Mark Zuckerberg przed monitorem i w kilka wieczorów napisać innowacyjny produkt. Dopiero po krótkiej rozmowie ze mną uświadamiali sobie, że padli ofiarą manipulacji szkół programowania.
Bardzo ciekawy wywiad, niestety z czasem większość zawodów zostanie zlikwidowana. O branżę IT i pokrewne, aż tak bym się nie martwił przynajmniej w najbliższym czasie, postęp jest cały czas ogromny i nie wiadomo co nas czeka. Większą uwagę, trzeba zwrócić na proste zawody, które łatwo można zastąpić. W wielu państwach za granicą, chociażby stacje benzynowe są samoobsługowe, przecież patrząc tylko na to mnóstwo osób może stracić pracę, a coś z nimi trzeba zrobić.
W poniedziałek będzie publikacja rozmowy z Wojtkiem Ptakiem. Tam pojawi się bardzo ciekawy wątek związany z Microsoft + GitHub i co to oznacza dla programistów. Polecam przesłuchać! A co do prostych, fizycznych zawodów to tak – one są na pierwszym miejscu do zastąpienia – co już ma miejsce (wszelaka automatyzacja procesów produkcyjnych)
Zapowiada się ciekawy wywiad, zabieram się dziś za jego słuchanie 🙂
Pozdrawiam, Mateusz Rus.
Mateusz koniecznie daj znać jak już przesłuchasz!
Wywiad daję do kolejki rzeczy do przesłuchania, bo zapowiada się bardzo interesująco. Jestem ciekaw czy zostaną poruszone w nim także webowe i SEO-we aspekty związane z programowaniem czy też samym Front-Endem (bo w tym zakresie jak chodzi o SEO wybór rozwiązania ma niebagatelne znaczenie, dla robotów). Pozdrawiam.