Młodzi w IT #1 – Ewa i Kamil
Nowy rok zaczynam serią „Młodzi w IT„.
W kolejnych 3 odcinkach usłyszysz historię sześciu osób, które niedawno weszły do branży IT i chcą podzielić się wiedzą jak wyglądała u nich nauka programowania, dlaczego wybrali IT, jakie wyzwania niesie pracy programisty.
Ideą jaka przyświecała mi do stworzenia tej mini serii było ciągłe przewijanie się tematów nauki programowania, bootcampów, kursów czy podjęcia studiów, w moich dotychczasowych rozmowach. Brakowało mi takiej konfrontacji z tym co powszechnie mówi się na forach dyskusyjnych czy sieciach społecznościowych.
Dlatego postanowiłem zaprosić kilka osób, które nie posiadają dużego doświadczenia oraz weszły nie dawno do branży IT. Z uczuciem nazywam ich „świeżakami” 🙂
Na moje wezwanie odpowiedziało kilka osób z różnym doświadczeniem i historią za co bardzo im dziękuję!!!
W pierwszym odcinku rozmawiam z Ewą Tusień oraz Kamilem Richertem.
Ewa jest studentką oraz stażystką w Intel Technology Poland. Aktualnie swoje zainteresowania skierowała na tematy głębokiego uczenia (DeepLearning). Programuje w językach C++ oraz Python.
Kamil po nie udanej przygodzie jako inżynier budowy postanowił zmienić coś w swoim życiu i tak wziął udział w kursie InfoShare Academy po którym podjął pracę jako FrontEnd Developer. Aktualnie pełni rolę inżyniera oprogramowania w firmie Spartez.
Z tego odcinka dowiesz się:
- Dlaczego wybrali programowanie w jaki sposób odkryli IT
- Jak wygląda proces nauki programowania
- Jak radzili sobie w ciężkich chwilach
- Jakie są ich tips&tricks na naukę (jak się zorganizować, skąd czerpać wiedzę)
- Jak wyglądały poszukiwania pierwszej pracy
- Co ich zaskoczyło w IT
- Jakie umiejętności miękkie są przydatne w pracy programisty
- Jak rozwiązywać problemy kiedy na początku najzwyczajniej nie posiadasz dużego doświadczenia
- Co sprawia największe problemy
- Jakiej wiedzy brakuje/brakowało przy wchodzeniu do branży – może jest jakaś luka którą można załatać by pomóc?
- Jak postrzegają benefity – które przyciągają, są niezbędne
Miłego słuchania i prześlij nam kilka dobrych słów w sieciach społecznościowych! Jeśli znasz kogoś kto nie umie podjąć decyzji co do swojej przyszłości, ma obawy przed rozpoczęciem nauki programowania – prześlij mu proszę link do tego odcinka. Kiedyś zwykła rozmowa z moim kolegą na ulicy okazała się dla niego zwrotem o 180 ° w pracy zawodowej. Kto wie, może i ten podcast okaże się impulsem dobrej zmiany.
Przydatne linki:
- Odcinek podcastu Karol Grabowski – od radcy prawnego do programisty
- DevDebata w której w 7 pytaniach dowiesz się o ważnych aspektach pracy programisty
Podcast możesz odsłuchać na wiele sposobów:
- W swojej ulubionej aplikacji do słuchania podcastów wyszukując 'Devsession’
- Spotify
- Apple Podcasts
- Google Podcast
- plik mp3
- RSS
Fantastyczna inicjatywa ze strony prowadzącego. Osoby dopiero co wchodzące do branży są traktowane bardzo marginalnie, a informacje o tym jak wchodzi się do branży i jak to jest być „niechlubnym” juniorem zawsze są przedstawiane z perspektywy osób z wieloletnim doświadczeniem. Brakuje im z reguły świeżości a informacje są bardzo często już poniekąd nieaktualnie (cóż… rynek się zmienia). Sam jestem dopiero na początku swojej „programistycznej kariery” i bardzo rzadko mam okazję porozmawiać z innym juniorem (dodatkową przeszkodą jest fakt, iż pracuję w embedded, gdzie ludzi „młodych” jest stosunkowo niewiele). Brawo dla inicjatywy, brawo dla prowadzącego!
Bardzo fajny materiał 🙂 Sam planuję w niedługim czasie próbować rozpocząć pierwszą prace / staż w IT. Niestety przeraża mnie to jakie obecnie są wymagania na juniora…
Dzięki Wam za tą serię. Mam zamiar rozwinąć się w tym roku w kierunku programowania i takie podcasty i wywiady mega pomagają obrać właściwy punkt widzenia na czekające mnie wyzwania.