Relacja z CodeEurope 2017 Warszawa

Wczoraj wczesnym rankiem (pobudka 03:15 😪) wybrałem się do Warszawy na konferencję Code Europe. Trochę niedospany dotarłem na miejsce przed godz. 09:00. Kolejek do rejestracji nie było – tutaj organizatorzy w porównaniu do Wrocławia znaczącą się poprawili. Zanim opiszę po kolei prelekcje, w których uczestniczyłem kilka rzeczy, które spodobały mi się bądź nie.

✅ Cena biletu – była naprawdę niska. Przełożyło się to na mocne lokowanie produktów/firm w niektórych prezentacjach ale coś za coś.
✅ Ilość prelekcji – szeroki wybór tematyczny
✅ Miejsce – stadion, sale konferencyjne, strefy do posiedzenia, muzyczka na prawdę na plus. Może na głównym holu było momentami za ciasno ale było tam sporo stoisk firm, wystawców itp.
❌Panele ledowe (zamiast ekranów z rzutnikiem) dostępne na niektórych salach były usytuowane za nisko! Od połowy sali nie było już widać ich dolnych części.

Ostatnia prezentacja – już mało ludzi ale i tak nie widać dolnej części ekranu

❌Brak gastronomii – dostępne było tylko bistro na terenie stadionu, przydało by się kilka foodtruckow, jakiś dodatkowy wózek z kawą.

Prelekcje

A Fundamental Formula for Microservices using Docker – Ian Philpot 

Ewangelista Microsoftu w bardzo przystępny sposób przedstawił ABC związane mikroserwisami. Poparł to przykładami jak pewne rzeczy rozwiązywał w projektach, w których uczestniczył, własnym doświadczeniem. Komunikatywny, otwarty – prezentacja na plus!

Real world IoT solutions using Azure IoT & Azure Functions – Joe Raio

Na tą prezentację trafiłem bo: pierwsza „Pamiętaj o pamięci” nie odbyła się z powodu choroby prelegenta a druga „Scalling the data infrastructure @ Spotify” była wypchana po brzegi i zostały tylko miejsca na holu. 
Kolejny „przedstawiciel” Microsoftu, których przedstawił integrację czujników Ph (na platformie Arduino) z chmurą Azure, której celem było zbieranie danych i odpowiednie reagowanie na przekroczenie dopuszczalnych norm. Pokazane zostały „składniki”, które zostały użyte w Azure i prostota (no może poza czujnikiem z arduino) w jaki sposób można to zrealizować. Mam już podstawowe doświadczenie z Azure ale była to okazja to poznania nowych rzeczy jak Azure IoT Hub, Azure Functions. Tutaj również wystawiam pozytywną ocenę.

Object Calisthenics – 9 steps to better OO code – Paweł Lewtak

Ta prezentacja najbardziej mnie rozczarowała. Przez 30min nie wiedziałem kto bardziej się męczy – ja czy prowadzący, którego wyraźnie wybiło z rytmu to, iż musiał poprowadzić ją po angielsku (a było nie pytać ludzi). Rzucane były kolejno przykłady złego kodu i jego dobrej wersji – taka kawa na ławę w 30min. Jak dla mnie nieprzystępnie – ocena negatywna.

One AI program to rule them all – Stanford’s General Game Playing – Maciej Świechowski

Bardzo „akademicka” prezentacja z elementami matematyki ale ciekawa, coś z czym nie miałem do czynienia. Na plus prowadzącego język angielski – słychać było kilka lat spędzonych w Australii 😏
Ocena pozytywna.

The Things Git Can Do – Enrico Campidoglio

Jeden z bardziej charyzmatycznych prelegentów. Było wesoło, z żartami – w sam raz aby przebudzić słuchaczy. Enrico przedstawił podstawy Git’a – ale nie komend, tylko to co pod spodem się dzieję i dlaczego nie powinniśmy się tego bać. To nie Git jest trudny tylko komendy Gita. A to dlatego, że zostały napisane przez programistów dla programistów 😀 Jak najbardziej pozytywna ocena tej prelekcji.
Następnie wybrałem się na przerwę. Coś zjadłem, wypiłem kawę ale byłem tak zmęczony, że odpuściłem kolejną prelekcję i pokręciłem się trochę po stadionie. Niestety tak wczesna pobudka odbiła się negatywnie i przyswajanie informacji nie było dobre. Już wiem, że nie ma sensu zrywać się i jechać na cały dzień. Lepiej szukać czegoś na miejscu albo wybrać się dzień wcześniej tak aby być świeżym na prelekcjach.

Od Rest do GraphQL – Bartosz Sypytkowski

Dosyć świeża technologia od Facebooka ale będąca wartą rozważenia alternatywą dla Resta. Przystępnie pokazane plusy i minusy, wyzwania, z którymi trzeba będzie się zmierzyć. Bez fajerwerków ale solidna dawka wiedzy. Ocena pozytywna.

Exploring WebVR – Martin Splitt

Wybrałem coś lekkiego i dodatkowo otrzymaliśmy sporą dawkę humoru ze strony prowadzącego. Sytuacja była komiczna – pojawia się intro, że wystąpi Martin Splitt i nagle na rzutniku zaczynają pojawiać się nie jego slajdy. Techniczny podbiega do jego laptopa, odpina kabel a slajdy dalej lecą. Martin wybrnął widowiskowo. Zaczął po prostu opowiadać nam o tym co widać na rzutniku 😂 Kupa śmiechu na sali. Po kilku minutach techniczni ogarnęli sprzęt i przeszliśmy do wprowadzenia w świat wirtualnych technologii. Od sprzętu po możliwości przeglądarek w tym zakresie. Bardzo pozytywny prowadzący, lekka prezentacja i dodatkowo mały stand up.

It’s all about the state, czyli co skrywa async/await w C#? – Dariusz Pawlukiewicz

Mięcho na sam koniec! Miałem obywa czy dam radę po całym dniu to ogarnąć ale już po kilku minutach byłem na TAK! Przystępnie zaprezentowane co dzieje się w IL’u gdy używamy async/await. Był mały problem z panelem ledowym i niewidocznym kodem. A szkoda bo live demo szło jak po sznurku bez żadnych zacięć. Brawo!

Podsumowanie

Udział w konferencji oceniam raczej pozytywnie. Zmęczenie dawało o sobie znak więc następnym razem inaczej będę planował takie wyjazdy. Dodatkowo raczej odpuszczę już sobie takie konferencję, które w dużej mierze promują produkty, zbierają masę HR’ow i firm, które chcą pozyskać deweloperów. Na tym etapie widzę większy potencjal w warsztatach, udziale w spotkaniach lokalnych grup lub bardziej technicznych konferencjach.